הרשמה   | כניסה
חדשות ומבזקים

אסף מכון לשמיעה ודיבור
השמיעה ולקות  שמיעה
האוזן הפנימית
האוזן הפנימית מכילה את האברונים התחושתיים של מערכת השמיעה ומערכת שיווי המשקל.

הקוכליאה מהווה את החלק השמיעתי באוזן הפנימית והתעלות החצי עגולות יחד עם שני אברונים נוספים (ה-
utricleוה- saccule) מהווים את המערכת לשווי משקל.
 
עצם הקוכליאה הנה מבנה גרמי בצורת שבלול (ומכאן גם שמה), הממולא בנוזלים הנקראים אנדולימפה ופרילימפה.
   

עצם הקוכליאה הנה מבנה גרמי בצורת שבלול (ומכאן גם שמה), הממולא בנוזלים הנקראים אנדולימפה ופרילימפה. איבר ע"ש קורטיהוא הרצפטור הסנסורי המצוי בתוךהקוכליאה ובו נמצאים תאי השער וסיבי עצב השמיעה. האנרגיה המכנית המועברת דרך תנועתעצמות השמע מהאוזן התיכונה דוחפת את רקמת החלון הסגלגל

 the oval window בקוכליאה. כוח זה מניע את הנוזלים בקוכליאה אשר בו זמנית גורמיםלתנועת תאי השער במקום ספציפי על פני השבלול בהתאם לתדר הצליל, כך שרק תא שערמסויים מגורהבאותו הזמן. הסיגנלים מתאי השערמתורגמים לפולסים חשמליים אשר מועברים למוח ע"י עצב השמיעה -עצב קרניאלי מס` 8
 
מערכת שיווי המשקל: מערכת שיווי המשקל, או חושהאיזון נשלטת ע"י מערכת וסטיבולרית הנמצאת גם היא באוזן הפנימית. לכן איבר השמיעהוהאיבר לשיווי משקל נמצאים בעצם הטמפורלית ומכילים את אותם הנוזלים. האיבר לשיווימשקל עוזר לנו להשאר זקופים בעמידה, לדעתהיכן אנו נמצאים ביחס לכוח הכבידה, עוזר ללכת, לרוץ ולנוע בלי ליפול. תפקוד מערכתשיווי המשקל תלויה באינפורמציה המתקבלת ממערכות רבות: מערכת השמיעה, הראייהוהשרירים.
 
המערכת הוסטיבולרית מכילה את שלוש התעלות החצי עגולות (semicircular canals) המגיבות לתאוצה סיבובית (כאשר הראש עושה תנועה משתנה עם האטה או האצה).
 
כל אחת מן התעלות מונחת בצורה שונה מבחינה אנטומית כך שכל אחת אחראית לתנועה שונה: למעלה ולמטה, קדימה ואחורה והטייה לצדדים. שלושת התעלות מכילות תאי שער שפועלים ע"י תנועת הנוזל באוזן הפנימית הנקרא אנדולימפה. כאשר הראש נע, תאי השער בתעלות החצי עגולות שולחות אימפולס עצבי למוח בעזרת החלק הוסטיבולרי של עצב השמיעה(עצב קרניאלי מס` 8), פולסים עצביים אלו מעובדים בגזע המוח (brain stem) ובמוח הגדול (cerebellum).
 
סיומות התעלות החצי עגולות מחוברות לאיבר הנקרא utricle  אשר מחובר לאיבר הנקרא saccule. תאי השער באברים אלו מספקים מידע למוח (שנית, דרך עצב מס` 8) לגבי תנועת הראש כאשר הראש לא נע, כלומר שני אברים אלו מגיבים לתנועה קווית ישרה.
 
עצב השמיעה(The acoustic nerve): עצב השמיעה נושא פולסים חשמליים מהקוכליאה לתחנות ממסר במוח התיכון (midbrain), לגרעינים הקוכלארים ולמסלולים במוח המסתיימים בקורטקס האודיטורי.
 
בגרעינים הקוכלארים, סיבי העצב מכל אוזן מתחלקים לשני מסלולים. דרך אחת ישירות לקורטקס השמיעה האודיטורי בצד (המיספרה) אחד של המוח והדרך השנייה עוברת לצד הנגדי, להמיספרה השנייה. כתוצאה מכך, כל המיספרה של המוח מקבלת מידע משתי האוזניים גם יחד.
 
מערכת עיבוד השמיעה המרכזית(The central auditory system): כל תהליך השמיעה מסתיים בשלב התפיסה(perception) בו הסיגנל הנקלט במערכת השמיעה מפוענח ומעובד ע"ימערכתעיבוד השמיעה המרכזיתכך שהוא מקבל משמעות ואנו מבינים אתאשר שמענו.
 
משתנים רבים משפיעים על העיבוד השמעתי וקשורים לדובר, למהות המסר ולגורמי סביבה כמו למשל רעשי רקע. כמו כן עיבוד השמיעה מושפע גם מגורמים השייכים למאזין כגון, נזקים באחת התחנות לאורך מסלול השמיעה או במבנה המוח ותפקודו. 
 
מהי מערכת עיבוד שמיתית מרכזית? על מנת שאדם יוכל לבצע עיבוד של המידע ששמע נדרשות לו מספר יכולות: יכולת מיקום של צליל, אבחנה שמיעתית, זיהוי תבניות שמיעתיות, ניתוח אספקטים טמפורליים של השמיעה, יכולת שמיעתית בנוכחות גירוי אקוסטי מתחרה כמו רעש או דיבור ויכולת שמיעתית של גירוי אקוסטי מעוות או משובש.
 |  ראשי |  אודות  |  אמנת שירות  |  שעות פעילות  |  קביעת תורים  |  הסדרי קופות חולים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
אסף מכון לשמיעה ודיבור-מכשירי שמיעה, בדיקות שמיעה- www.masaf.co.il © כל הזכויות שמורות
חדש בדיקות שמיעה והתאמת מכשירי שמיעה בבית הלקוח כתובתינו: מרכז רפואי אסף, רח' מנחם אוסישקין 9 עפולה טלפון: 04-6594677 פקס: 04-6595691 סניף נצרת: ציפורן 5 טלפון: 04-6456473
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל