הרשמה   | כניסה
חדשות ומבזקים

אסף מכון לשמיעה ודיבור
האוזן התיכונה
האוזן התיכונה מתחילה בעור התוף הנמצא בסיום תעלת השמע החיצונית ונתונה בחלל העצם הטמפורלית שהנה חלל מאוורר.
 
האוזן התיכונה מכילה 3 עצמות קטנות הנקראות עצמימי השמע (ossicls) . שלושת העצמות הללו מקשרות בין עור התוף לאוזן הפנימית. גל הקול מכה בעור התוף, נע קדימה ואחורה וגורם לעצמות אלו לנוע. כך, גל הקול משתנה בעקבות מכנזים הויברציה.
   
העצם הראשונה, הפטיש(malleus), מחוברת לעור התוף מצד אחד ולעצם השנייה , הסדן(incus) מן הצד הנגדי. עצם הסדן מחוברת לעצם הארכובה (stapes) אשר מחוברת לרקמת החלון הסגלגל בתחילת האוזן הפנימית.
 
האנרגיה המכנית מועברת דרך שרשרת עצמות זו הנקראת  ossicular chain, אשר גורמת לתנועה פנימה והחוצה של בסיס הארכובה המחובר לחלון הסגלגל של האוזן הפנימית ולכן יוצרת תנועה של הנוזל באוזן הפנימית בהתאם לגל הקול.
 
האוזן התיכונה מקושרת לחלל האף והפה ע"י צינור הקרוי "צינור ע"שהאוסטכיוס" המתחיל בקיר הקדמי של האוזן התיכונה ויורד לכיוון האף והגרון (לאזור הנקרא נזו-פרינקס). צינור זה מספק אוורור לחלל האוזן התיכונה ומאזן את לחץ האוויר משני צדי עור התוף (האוזן החיצונית והתיכונה). אנו מודעים לעבודתו של הצינור כאשר אנו חשים בשינויילחץ אויר באוזניים בזמן צלילה, טיסה, בליעה ולעיסה.
 
היות ומבנה הגולגולת והפנים אצל ילדים שונה מזה של המבוגר, ישנההשפעה גם על צורתו של צינור האוסטכיוס. אצל ילדים, קיימת אוריינטציה ישרהשל הצינור ולכן חיידקים יכולים להכנס בקלותיחסית לחלל האוזן וליצור דלקות אוזניים. כאשר ישנה הפרעה בפעילות הצינור עקבהצטברות נוזלים בחלל האוזן התיכונה, נוצר תת לחץ ועור התוף נשאב פנימה. מצב זה יכוללגרום לעמימות בשמיעה ולעיתים לירידה קלה של עד 25db. במקרה של דלקת נוזלים חריפה הירידהבשמיעה יכולה להגיע גם עד 40db. 
 
חוסר אוורור אצל ילדים הנה תופעה שכיחה אשר מהווה גורם מרכזילהפרעות באוזן ובשמיעה. אולם בגיל 5 לערך, הצינור מקבל אורינטציה עקמומית כמו אצלהאדם המבוגר ולכן יורדת שכיחות דלקות האוזניים.
 
עור התוף (timpanic membrane) – עור התוף מהווה מחסום הרמטי בין העולם החיצוני לבין האוזן התיכונה. במצב תקין כאשר עור התוף שקוף ניתן לראות דרכו ע"י אוטוסקופיה את עצמות השמע ומבני האוזן התיכונה. גודלו של עור התוף הוא כגודל מטבע (שקל). אך זהו איבר רגיש מאד הנע בטווח רחב מאד של תדרים מכיוון שהוא מורעד בהתאם לתדר הגירוי (למשל, כאשר נשמע תדר של 1000hz עור התוף ינוע 1000 פעמים בשנייה). כמו כן הוא נע בטווח רחב של עוצמות, בין 0-120db. [התנועה המינימלית הנמדדת כ- 0db מאפשרת לאדם עם שמיעה תקינה לשמוע קולות חלשים ביותר ואילו התנועה המקסימלית הנמדדת כ- 120db הנה העוצמה החזקה ביותר שלאחריה עור התוף עלול להמתח יתר על המידה ואף להקרע]. 
 
אוטוסקופיה – (אוטולוגיה = שמיעה, סקופיה= צפייה). צפייה באוזן נעשית בעזרת אוטוסקופ. המכשיר מורכב מזכוכית מגדלת המקרינה אור, כאשר כיום ישנם אוטוסקופים ממוחשבים עם סיבים אופטיים. דרך האוטוסקופ ניתן לבדוק האם יש נוזלים בעור התוף, האם הוא מתוח או רפוי מידי, והאם יש תת לחץ בחלל האוזן התיכונה. כמו כן ניתן לבדוק את תקינות המנגנונים שמעבר לעור התוף כגון בדיקת עיוותים בעצמימי השמע. החזר האור על גבי עור התוף מצביע על תקינותו.
 |  ראשי |  אודות  |  אמנת שירות  |  שעות פעילות  |  קביעת תורים  |  הסדרי קופות חולים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
אסף מכון לשמיעה ודיבור-מכשירי שמיעה, בדיקות שמיעה- www.masaf.co.il © כל הזכויות שמורות
חדש בדיקות שמיעה והתאמת מכשירי שמיעה בבית הלקוח כתובתינו: מרכז רפואי אסף, רח' מנחם אוסישקין 9 עפולה טלפון: 04-6594677 פקס: 04-6595691 סניף נצרת: ציפורן 5 טלפון: 04-6456473
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל